Bílkovinová síla konopí

Konopná semínka a konopné produkty celkově jsou jedním z nejlepších zdrojů bílkovin rostlinného původu. Jestliže hledáte možnost, jak zvýšit příjem bílkovin z přírodního zdroje vhodné i pro vegany, pak prášek z konopných semínek bude to pravé právě pro vás.

Konopná bílkovina v sobě má všech dvacet aminokyselin včetně devíti esenciálních aminokyselin (histidin, izoleucin, leucin, lysin, metionin, fenylalanin, threonin, tryptofan a valin), jež si tělo nedovede samo připravit, takže je nutné je získat z potravinových zdrojů. Aminokyseliny patří k základním stavebním kamenům lidského organismu.

Konopí je též jedním ze zdrojů kyseliny gama-linolenové (GLA), jež se hodí pro lidi s těmito chorobami: bolest prsou, cukrovka, srdeční choroby, vysoký krevní tlak, skleróza, obezita, revmatoidní artritida, alergie kůže a premenstruační syndrom.

Kromě obří zásobárny bílkovin představuje konopný prášek i více omega mastných kyselin (omega 6 a omega 3 mastné kyseliny jsou ve vhodném poměru 3:1) a vlákniny než jiné proteinové prášky. Tím však nekončíme. Bylo též zjištěno, že konopný prášek zmenšuje únavu a má pozitivní efekt na imunitu. Avšak to jsou pouze některá pozitiva konopného prášku – jaká jsou ostatní? Zkusme se na ně blíže podívat.

Co je konopný prášek?

Konopí má latinský název Cannabis sativa. Jde o rostlinu pěstovanou pro maximalizaci vlákna ve stonku rostliny. Tento druh konopí neobsahuje skoro žádnou či vůbec žádnou hladinu psychoaktivní látky, která je známa jako THC (tetrahydrocannabiol). To znamená, že spotřeba konopí je naprosto bezpečná, legální a zdravá.

Výživový profil konopného prášku

Prášek z konopí se vyrábí z konopných semen a má obdobné vlastnosti jako lněné semínko. Obsahuje větší množství vlákniny, minerálů, chlorofylu a antioxidantů, avšak nemá žádné nasycené tuky, cholesterol, cukr či sodík.

Jedna porce, což je zhruba třicet gramů, obsahuje asi:

  • 120 kalorií
  • 11 gramů sacharidů
  • 12 gramů bílkovin
  • 3 gramy tuku
  • 5 gramů vlákniny
  • 260 miligramů hořčíku (což je cca 65 % doporučeného denního množství)
  • 6,3 miligramu železa (35 % doporučené denní dávky)
  • 380 miligramů draslíku (11 % doporučeného denního množství)
  • 60 miligramů vápníku (6 % doporučené denní dávky)

Nejlepší veganský/vegetariánský zdroj bílkovin

Ke třem nejprodávanějším proteinovým práškům patří syrovátka, sója a rýže. Syrovátkové bílkoviny jsou globulární bílkoviny získané jako vedlejší produkty přípravy sýra, sójové proteiny pochází z loupaných a odtučněných sójových bobů, zatímco rýžové proteiny se extrahují z naklíčené hnědé rýže.

Syrovátková bílkovina může představovat nejlepší možnou volbu právě pro vegetariány. Hlavně pokud se snaží budovat svalovou hmotu, snížit hmotnost a celkově posílit zdraví. Syrovátka má skvělou vlastnost, kterou je vstřebávání a lehká stravitelnost. Hodí se pro lidi, co mají zvýšenou citlivost na laktózu. Jelikož je vyrobena jako vedlejší produkt výroby sýry, není vhodný pro veganskou stravu.

Oproti tomu sójová bílkovina se hodí pro vegetariány i pro vegany, nicméně je hodně zatížená na fytoestrogeny. Ty jsou dílem genetické modifikace a některé studie říkají, že to nemusí být pro člověka dobré.

Bílkoviny z hnědé rýže a z hrachu se též hodí pro vegany i vegetariány. Obě možnosti jsou bezlepkové a neobsahují mléko. Hnědá rýže je také plná neskutečného množství antioxidantů a živin na podporu hubnutí. Hrách má též co nabídnout. Ovšem ani jeden ze zdrojů bílkovin nemá tolik aminokyselin jako zdroj konopné bílkoviny.

Konopí je bohaté na bílkoviny a nabízí nejen kompletní profil aminokyselin, ale dobře se tráví a nezáleží na tom, jestli ve formě prášku nebo semínek. Ani před tréninkem nebo cvičením nepůsobí žaludeční obtíže v průběhu cvičení.

Další vynikající věcí je fakt, že se dá odkoupit v certifikované organické farmě, kde se neužívají žádné pesticidy, herbicidy nebo petrochemická hnojiva. Konopí jednoduše patří k rostlinám ekologickým, což ho dělá bezpečným rostlinným produktem.

Použití konopných semínek v kuchyni

Konopná semínka, prášek, mléko i olej – to se dá koupit ve velkém. Vzhledem k faktu, že konopná semínka se prodávají syrová, musí se uchovávat ve vzduchotěsné nádobě na chladném a suchém místě. Konopné produkty se dají využívat v horkých cereáliích, stejně jako si s nimi lze ochutit pečivo, muffiny, ale výborně doplní i saláty a obilné pokrmy. Dá se s nimi také nahradit běžné kravské nebo sójové mléko. To je vynikající zpráva pro lidi se zvýšenou citlivostí na laktózu.