Jak jíst konopná semínka
Již několik lžiček konopných semínek má v sobě velké množství esenciálních mastných kyselin (omega 3 a omega 6 mastných kyselin, jež jsou navíc v nejlepším možném poměru 1:3) a jedná se o kompletní zdroj rostlinných bílkovin, přičemž podobným zdrojem je v rostlinné říši již jen quinoa. Kromě toho se konopná semínka skvěle hodí i pro přípravu jídel a na vaření. Semínka mají dobrou ořechovou chuť a chutnají zhruba mezi piniovými ořechy a slunečnicovými semínky. V rámci tohoto článku se pokusíme popsat všechno, co byste mohli potřebovat vědět – od nákupu až po konzumaci.

Řadí se konopná semínka k drogám?
I když konopí a marihuana pochází z rostliny stejného druhu (Cannabis sativa), v konečném důsledku jde o dvě rozdílné rostliny. Existuje totiž zhruba dvanáct druhů rostlin konopí, které jsou pěstovány pro jídlo – tyto druhy následně obsahují jen kolem 0,001 % Tetrahydrocannabiolu neboli THC, což je hlavní složka marihuany. To tedy značí, že lze sníst konopných semínek kolik chcete a nebudete pod vlivem drog. Nelze ani prokázat THC v krvi a policie nezjistí přítomnost THC. Konopná semínka jsou dokonce plně legální a k dostání jsou v obchodech se zdravou výživou. V současnosti se pěstují hlavně v Číně a Kanadě, nicméně legalizace konopí setého nyní probíhá v celé řadě různých států.
Všechno, co potřebujete znát
Konopná semínka mají lehce hnědou barvou a jsou drobounká. Jedná se o tvrdá semena s měkkým, bílým nebo světle zeleným jádrem. Semínka jsou plná esenciálních aminokyselin, které si náš organismus sám vyrobit neumí, takže je musí přijímat v potravě. Kromě toho semínka obsahují i bílkoviny a omega 3 mastné kyseliny. V nákupních centrech se často setkáváme s oloupanými konopnými semínky, které se slangově nazývají „srdce“ konopných semínek. Tato „srdce“ se využívají k výrobě konopných olejů i dalších produktů.
Jak konzumovat konopná semínka
Pojídání konopných semen loupaných i neloupaných je nenáročnou činností. Semínka se dají nasypat do jogurtu, ovesných vloček, cereálií, dipů, salátů nebo prostě do něčeho podobného. Lidé citliví na lepek mohou klidně konopná semínka používat jako náhražku strouhanky. Nebo si také můžete připravit konopné mléko, což se dělá smícháním konopí s vodou. Připravuje se jako mandlové mléko, které vzniká smícháním mandlí s vodou. Konopné mléko lze používat jako alternativu ke klasickému kravskému mléku. Konopná semínka mohou konzumovat i lidé, co mají alergii na oříšky. Konopí má sice lehce ořechovou chuť, ale lidé alergičtí na oříšky nemají alergii na konopná semínka, protože se o oříšky nejedná.
Konopný olej se dá využívat stejně jako olivový olej, nicméně ten konopný nenechte přejít vyššími teplotami, jelikož poté by ztratil výživové hodnoty – hlavně by přišel o omega mastné kyseliny, které se působením vysokých teplot rozkládají. Namísto vaření tedy olej využívejte do různých salátových dresinků a dají se s ním zastříknout třeba uvařené těstoviny, grilovaná zelenina apod.
Pozitiva pro zdraví
Konopná semínka se často oceňují hlavně jakožto kompletní zdroj bílkovin rostlinného původu a jako zdroj omega mastných kyselin. Jedna porce konopných semínek, což jsou přibližně dvě polévkové lžíce na den, obsahuje zhruba 11 gramů bílkovin a 10 gramů omega kyselin. Konopí je taktéž dobrým zdrojem všech devíti esenciálních aminokyselin, jež si náš organismus sám vyrobit jednoduše neumí.
Konopný olej, jenž se získává lisováním konopných semen, obsahuje mastné kyseliny. Ty obsahují i ořechy a rostlinný olej.
Tipy při nakupování konopných semínek
Již bylo napsáno, že konopná semínka mají vysoký obsah omega mastných kyselin. Často se však kazí, a to hlavně na světle, takže při nákupu byste měli volit neprůhledný balíček, pokud možno celkově neprůhledný, protože vhodný není ani balíček s malým průhledným okénkem. I takové malé okénko by mohlo zapříčinit přístup světla k semínkům a následné žluknutí omega mastných kyselin. Též se doporučuje prohlížet více balíčků a zakoupit takový, který je nejnovější, což se dá zjistit dle toho, že na balíčku je uvedeno datum, kdy byla semínka balena. Tím se dá prodloužit čerstvost zakoupených konopných semínek.
Skladování konopných semínek
Po otevření balíčku se semínky ho musíte skladovat ve vzduchotěsné nádobce. Umístěním do chladničky či mrazáku prodloužíte životnost. Po otevření se konopná semínka dají skladovat zhruba rok v lednici nebo mrazničce. Když zanecháte balíček ve spižírně, kde je přibližně pokojová teplota, a umístíte ho do neprůhledné nádoby, můžete čekat, že životnost bude tři až čtyři měsíce. A jak se vlastně dá zjistit, že semínka jsou po životnosti? Jednoduše – jakmile k nim přičichnete, zacítíte zatuchlinu. V tom případě je nutné semínka okamžitě vyhodit.