Vedlejší účinky při užívání konopných semínek

Z jakého důvodu užívat konopná semínka?

Konopná semínka se sice začala využívat až v relativně nedávné době, ale o to větší oblibě se těší. Ovšem v Číně je tento produkt znám tisíce roků. Pozitiva, která s sebou nese užívání konopných semínek, jsou velká. Konopná semínka se dají lehce strávit a je to dobrý zdroj kompletních bílkovin a esenciálních mastných kyselin. Jejich obsah se v podstatě nedá srovnávat s dalšími rostlinami.

Vědci dokázali, že díky vysokému obsahu omega 3 a omega 6 mastných kyselin ve vhodném poměru dochází ke snižování hladiny cholesterolu. Vysokou hladinou cholesterolu přitom trpí mnoho lidí napříč světem. Konopná semínka mají též větší množství vitamínů a minerálů.

Lidský organismus využívá aminokyseliny jako stavební kámen pro proteiny a enzymy, jež mají v těle skutečně podstatné funkce. Konopná semínka obsahují veškeré esenciální aminokyseliny, jež si naše tělo vyrobit samo jednoduše neumí.

Skvělé je také to, že 65 % obsahu bílkovin je ve formě globulinu, což je protein (neboli bílkovina), který organismus využívá ke stavbě imunoglobulinů, jež jsou potřebné v boji proti různým infekcím.

Kladný vliv mají konopná semínka i na cukrovku, srdeční onemocnění, Huntingtonovu chorobu a spoustu dalšího.

Dnes se vyrábí i konopný olej a ten se využívá při onemocnění ledvin.

I přes všechna zmíněná pozitiva se však musí konopné semínko zařazovat do jídelníčku s opatrností. Jaké jsou tedy možná negativa spojená s užíváním konopných semínek?

Vedlejší účinky konopných semínek

1. Tuky a trávení – konopná semínka se dají označit za poměrně mastná a mají v sobě celkem dost tuku. Jedna polévková lžíce totiž obsahuje tři až čtyři gramy tuku. Ovšem většina tuku jsou nenasycené tuky (což je v zásadě „dobrý“ druh tuku), omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Tak velké množství tuků však může vyvolat mírný průjem. Pakliže víte, že máte trávicí systém citlivý na změny, měli byste začínat s menším množstvím semen a to postupem času zvyšovat až na doporučenou dávku dvou lžic za den.

2. THC – určitě se není třeba bát toho, že konzumací konopných semínek dosáhnete stejných účinků jako při kouření marihuany. Dle výzkumů bylo dokázáno, že THC se vytváří jen v květinách, pupenech a listech rostliny, nikoliv však v semínkách. Ovšem jelikož jsou semínka v kontaktu se všemi částmi rostliny, může se i u nich ukázat určité množství THC, nicméně jedná se o natolik mizivé množství, že je až zanedbatelné. Přesné výše THC se odlišují dle značky konopných semínek, takže jestli trpíte citlivostí na THC, měli byste raději pečlivě sledovat etikety na obalech. Když si koupíte konopná semínka s vyšším obsahem THC a jste citliví na tuto látku, může dojít k pocitu euforie nebo halucinacím. To je však velice nepravděpodobné a takřka nemůžete mít pozitivní testy na drogy po použití konopných semínek.

3. Interakce s jinými léky – od roku 2011 není známá žádná interakce s běžně dostupnými léky. Pokud však berete nějaké léky na předpis dlouhodobě, měli byste se nejprve poradit s doktorem o zavedení konopných semínek do jídelníčku. Pozornost by měli věnovat hlavně lidé, co mají potíže se srážlivostí krve.

Další vedlejší účinky

Jestliže užíváte nějaké potraviny s vyšším obsahem omega 3 a omega 6 mastných kyselin, pak je třeba se informovat na doporučené denní množství těchto kyselin. Vysoký obsah těchto látek mají třeba lněná semínka či chia semínka. Příliš velká konzumace omega kyselin totiž může dojít až ke zvýšenému riziku onemocnění jako je kolitida.

V obdobném duchu se dá pokračovat i dále – vyšší konzumace bílkovin má i zápory – může vyvolat vyšší náchylnost k nabývání na váze a může zvýšit i riziko vzniku rakoviny.

Je více kladů než záporů?

Po obeznámení se s klady a zápory konzumace konopných semínek je popěrně jednoduché dojít k závěru, že hojnost zdokumentovaných kladů výrazně převažuje nad několika negativy a vedlejšími účinky, které se dokonce vyskytují pouze v extrémních případech.

Vedlejší účinky jsou zanedbatelné v porovnání s pozitivy. Diskutované vedlejší účinky jsou buď velice nepravděpodobné, nebo nespecifické pro konopná semínka, zatímco přínosy jsou skvělé.

Konopná semínka patří k jedněm z mála přírodních zdrojů veškerých esenciálních aminokyselin, který je celkem devět a náš organismus si je neumí vyrobit. Stejně tak má dobrý obsah neesenciálních aminokyselin, jichž je jedenáct. Esenciální mastné kyseliny mají dobrý vliv na onemocnění a jsou prospěšné pro zlepšení celkové zdravotního stavu. Přijímány mohou být v klidu všemi, kdo jsou citliví na ostatní doplňky stravy obsahující tyto aminokyseliny. To se týká i dětí.