Jsou konopná semínka zdravá i pro děti?

Konopná semínka v sobě nemají žádné THC, které jinak dělá z konopí drogu. Konopná semínka se tím pádem hodí pro děti a jsou pro ně naprosto bez nebezpečí – stejně jako lněná, slunečnicová nebo třeba dýňová semínka. Jako u téměř každého doplňku potravy nebo super potraviny je samozřejmě potřeba si hlídat velikost porce a uvědomit si, že množství se musí upravit na dětský organismus. Důvodem je skutečnost, že se snažíme sledovat množství přijatých živin, jež poskytujeme potomkům.

Jelikož jsou konopná semínka bohatá hlavně na bílkoviny a jsou nejlepším rostlinným zdrojem bílkovin, měli bychom se podívat na doporučené denní množství bílkovin pro děti:

 • Dítě ve věku 1-3 roky – 13 gramů bílkovin za den
 • Dítě ve věku 4-8 let – 19 gramů bílkovin za den
 • Dítě ve věku 9-13 let – 34 gramů bílkovin za den
 • Mládež ve věku 14-18 let – u chlapců 52 gramů, u dívek 46 gramů bílkovin za den
 • Dospělí – muži 56 gramů, ženy 46 gramů bílkovin za den

V jediné lžíci konopného semínka se nachází asi 10 gramů bílkovin. Podle toho se též určí, kolik konopného semínka by se mělo dávkovat dětem. Samo sebou jim nedávejte celé doporučené množství bílkovin jen v konopných semínkách! Musí se počítat s tím, že děti během dne získají bílkovin i z dalšího jídla.

Konopná semínka mohou být výborným zdrojem bílkovin hlavně pro děti, jež nechtějí konzumovat maso. Ve dnech, kdy dítě nechce přijímat bílkoviny z potravin, mu jednoduše navyšte množství konopného semínka.

Konopná semínka se pěstují bez jakýchkoliv pesticidů a herbicidů. Jednoduše se vstřebávají a obsahují všech dvacet aminokyselin, takže jsou vynikající součástí dobře vyvážené stravy. Existuje celá řada důvodů z hlediska živi, proč se hodí zavádění konopného semínka do každodenní stravy potomstva.

Proč by se konopné semínko mělo přidávat do dětského jídelníčku?

Teď již máme jasno, že konopná semínka se mohou přidávat do dětského jídelníčku bez obav. Nyní bychom si tedy měli ještě říci, proč tak činit.

 • Konopná semínka v sobě mají nejlepší poměr omega 3 a omega 6 esenciálních mastných kyselin (1:3).
 • Konopná semínka neobsahují lepek, takže se hodí i pro ty, co musí držet bezlepkovou dietu.
 • Konopná semínka jsou stoprocentně přírodní a také jsou lehce stravitelná. Nezpůsobují problémy ani jedincům trpícím nesnášenlivostí mléčných výrobků či ořechů.
 • Na rozdíl od jiných semínek jsou ta konopná chutná a děti by neměly mít problém s jejich konzumací.
 • Vysoký obsah bílkovin je velká výhoda pro rodiče dětí, co odmítají masitou stravu. Též se hodí i pro vegany.
 • Konopná semena jsou vynikajícím zdrojem železa, jež děti potřebují pro přirozený růst a vývoj.

Jak podávat konopná semínka v dětské stravě

Pouze malé procento dětí si pochutnává jen na samotných semínkách. Proto uvedeme několik nápadů, jak jim semínka do stravy dostat, aby si je děti oblíbily. Využít lze i konopný olej, prášek a samotná semínka.

 • Opečte konopná semínka a nasypte je na salát nebo je zapečte do oblíbeného pečiva nebo koláčů.
 • Zamíchejte několik konopných semínek do másla a je jedno, jestli je to obyčejné nebo ořechové máslo (např. nutella, arašídové máslo apod.).
 • Smoothies jsou výborné ke snídani a může se v nich schovat takřka každý zdravá potravina, kterou potřebujeme do dítěte dostat.
 • Vhodné je vmíchat konopná semínka do ovesných vloček či cereálií.
 • Lze si připravit dokonce i domácí müsli tyčinky, které mohou být pečené i nepečené.

Jsou konopná semínka drogou?

Konopná semínka sice pocházejí z konopí, nicméně nemají obsah THC, což je účinná látka v marihuaně. Dvě lžíce konopného semínka obsahují zhruba 90 kalorií a jsou bohatým zdrojem bílkovin. Kromě toho v sobě mají i sacharidy a neobsahují žádný sodík. Každá dávka semínek obsahuje 6 gramů tuku, z čehož 1 gram tvoří nasycené tuky. Pozitivní je, že konopná semínka neobsahují cholesterol. Jsou též vynikajícím zdrojem železa, hořčíku, fosforu a vitamínu E, stejně jako draslíku a vápníku, který je naprosto základní pro zdravý vývoj dětských kostí a zubů.

Jak vařit z konopných semínek

Konopná semínka se dají konzumovat syrová nebo naklíčená. Dají se rozemlít do jídla nebo je lze konzumovat ve formě mléka či oleje. Mají lehce oříškovou chuť, kterou lze využít do slaných i sladkých pokrmů. Semínka se dají nasypat do jogurtu nebo ovesných vloček, zamíchat do polévek či dušených jídel. Přidat si je můžete klidně i do salátu a dají se opéct. Klidně s nimi můžete nahradit piniové ořechy v pestu.

Pro specifickou zemitou chuť a texturu musí být semínka vyvážena v závislosti na chuti. Konopné mléko se dá využívat místo mléka kravského. Konopný olej by se neměl zahřívat na vysokou teplotu, protože tím se ničí jeho výživová hodnota, takže je ideální ho přidat do již hotových salátů nebo polévek a dalších studených pokrmů.